Miasto Szczecin

Zabytki
Miasto
Polecane strony:
Kultura
Znani Szczecinianie

Historia miasta cz.1

W VII-VI wieku przed naszą erą na terenie dzisiejszego miasta Szczecin, istniała osada z okresu kultury łużyckiej. Historia zasiedlenia tego miejsca jest udokumentowana od prawie 1850 lat. W czasach antycznych w pobliskiej okolicy istniała miejscowość nazwana Susudata. Zapiski o tej miejscowości znajdują się na antycznej mapie Klaudiusza Ptolemeusza (grecki uczony z Tebaidy, który działał w Aleksandrii) z 142-147 roku naszej ery.

Najstarsze ślady osadnictwa znajdujące się w Szczecinie dotyczą końca IX wieku i początku X wieku. Był to gród otoczony fosą, który został wybudowany przez ród książąt słowiańskich. U podnóża owego grodu, rozwinęła się osada handlowo-rybacka. Gród był zbudowany z trzech części: grodu, podgrodzia i portu. Znajdował się na terenach lewego brzegu rzeki Odry i wyspie Łasztowni. Informacje Ibrahima ibn Jakuba (żydowski kronikarz, podróżnik i kupiec, 912-966) z połowy X wieku wspominają o dużym mieście portowym znajdującym się nad Odrą – owe miasto ponoć nazywało się Sadżin, bądź Sasin.  Gród był kształtu owalnego ze zwężeniem w środku, w centrum znajdowała się pogańska świątynia boga Trygława (bóg Słowian połabskich i Pomorzan). Posąg był symbolem władzy nad trzema światami: niebem, ziemią i piekłem.

Gród szczecińskich był uważany za najstarsze i najpiękniejsze miasto, opisywane również słowami „matka innych grodów”. Na jego terenie znajdowały się cztery świątynie, oczywiście pogańskie. Każda świątynia miała jednego kapłana, których można było w każdej chwili odwołać.


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź — pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Najczęściej komentowane:
Mnie Muzeum Morskie przyciągnęło jako turystkę i nie było to dla mnie zachwycające miejsce. czytaj cały->>
Nie ma co tam zwiedzać, ale budowla ciekawa czytaj cały->>
Biblioteka w której znaleźć można wszystko co się chce. Polecam czytaj cały->>
Przejazdem podjechaliśmy z mężem do tej filharmonii, jestem zachwycona! Na pewno jeszcze tam wrócę! czytaj cały->>
Mieszkam w Szczecinie już X lat, a nadal nie mogę się nadziwić wyjątkowości tego miasta. jest super. czytaj cały->>
ojacie, mam 13 lat mój tata pracuje w porcie szczecińskim. pozdrawiam czytaj cały->>
wyjątkowe miejsce, byłem i polecam czytaj cały->>
Zamek na zdjęciach prezentuje się kapitalnie. Muszę odwiedzić to miejsce! czytaj cały->>
mieszkam w szczecinie od 2 lat i szukałam strony z opisem najciekawszych miejsc. ta strona jest idea czytaj cały->>
Najstarsze kino? ale numer. nie wiedziałam czytaj cały->>
Takie sobie mi się nie podoba czytaj cały->>
Kontakt
Posiadasz ciekawe materiały? Prześlij je do nas na adres:info@mklszczecin.pl
Tagi:
położenie geograficzne pogaństwo gród caryca katarzyna ii katarzyna nosowska hey beata zygarlicka teatr pyrek monika pyrek kulesza miasto samorząd prezydent radni administracja gospodarka handel szczecin gospodarka morska huta szczecin targowiska dzielnice miasta północ prawobrzeże śródmieście zachód zachodniopomorskie piotr krzystek urząd miasta herb informacje główne informacje info kod pocztowy sąsiedzi susudata kultura łużycka osiadnictwo historia początek miasta Kino Pionier 1909 kino pionier 1909 pionier 1909 klasyk filmy teatr teatr letni sztuka letni spektakl jezioro rusałka jezioro Filharmonia Szczecińska filharmonia szczecinska mieczysław mieczysław karłowicz karłowicz Opera na Zamku opera zamek Operetka Teatr Współczesny współczesny sztuka współczesna 1950 Wały Chrobrego Teatr Kana kana ośrodek teatralny Teatr Polski teatr dramatyczny dramat Muzeum Narodowe muzeum narodowe archeologia Biblioteka Księżnica Pomorska biblioteka książki Muzeum Morskie morskie morze statki Caryca Katarzyna II

Copyright © 2012 by mklszczecin.pl