Miasto Szczecin

Zabytki
Miasto
Polecane strony:
Kultura
Znani Szczecinianie

Opera na Zamku

Opera na Zamku w Szczecinie to funkcjonująca od 1956 roku scena muzyczna, która po dziś dzień, rozgrywa spektakle, spełniając oczekiwania, wymagania i potrzeby gości, którzy w nich uczestniczą.

 

Historia tego miejsca pokazuje, że sztuka, kultura i piękno istniały do dawna. Wraz z upływem lat zmieniają się gusta, pewne oczekiwania ze strony grających, ale wciąż większość stawia na rozwój sztuki i wewnętrzne upiększanie swojego JA. Opera na Zamku powstała pod nazwą Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego. Jej pierwszym dyrektorem był Jacek Nieżychowski. Pierwsza premiera odbyła się 25 stycznia 1957 roku, a była to ,,Kraina Uśmiechu” Ferenca Lehara. Początkowo siedziba Opery znajdowała się na sali gimnastycznej Komendy Wojewódzkiej MO. W 1958 roku Operetkę upaństwowiono i zyskała nazwę Teatru Muzycznego. Od roku 1978, aż po dziś dzień, siedzibą jej jest Zamek Książąt Pomorskich. Każdego roku rozgrywane są tu różnorodne spektakle operowe i baletowe, operetki i musicale. Jako jedyna w Polsce, tylko Opera na Zamku posiada w swoim repertuarze wszystkie opery Stanisława Moniuszki.

 

Od 2010 roku trwają gruntowne prace, mające na celu unowocześnienie tego miejsce i zapewnienie mu pełnej funkcjonalności. Na czas remontu powstał tymczasowy budynek, który służy do wystawiania przedstawień. Miejsce z pewnością będzie wyjątkowym, w każdym tego słowa znaczeniu. Nowoczesny styl, okaże się być dodatkowo nową formą sztuki rozumianej przez widza XXI wieku.


Wasze komentarze
  • Dodany przez Ola
  • mieszkam w szczecinie od 2 lat i szukałam strony z opisem najciekawszych miejsc. ta strona jest idealna, i uświadomiłam sobie, że jeszcze niewiele wiem o moim nowym miejscu zamieszkania.
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Najczęściej komentowane:
Mnie Muzeum Morskie przyciągnęło jako turystkę i nie było to dla mnie zachwycające miejsce. czytaj cały->>
Nie ma co tam zwiedzać, ale budowla ciekawa czytaj cały->>
Biblioteka w której znaleźć można wszystko co się chce. Polecam czytaj cały->>
Przejazdem podjechaliśmy z mężem do tej filharmonii, jestem zachwycona! Na pewno jeszcze tam wrócę! czytaj cały->>
Mieszkam w Szczecinie już X lat, a nadal nie mogę się nadziwić wyjątkowości tego miasta. jest super. czytaj cały->>
ojacie, mam 13 lat mój tata pracuje w porcie szczecińskim. pozdrawiam czytaj cały->>
wyjątkowe miejsce, byłem i polecam czytaj cały->>
Zamek na zdjęciach prezentuje się kapitalnie. Muszę odwiedzić to miejsce! czytaj cały->>
mieszkam w szczecinie od 2 lat i szukałam strony z opisem najciekawszych miejsc. ta strona jest idea czytaj cały->>
Najstarsze kino? ale numer. nie wiedziałam czytaj cały->>
Takie sobie mi się nie podoba czytaj cały->>
Kontakt
Posiadasz ciekawe materiały? Prześlij je do nas na adres:info@mklszczecin.pl
Tagi:
położenie geograficzne pogaństwo gród caryca katarzyna ii katarzyna nosowska hey beata zygarlicka teatr pyrek monika pyrek kulesza miasto samorząd prezydent radni administracja gospodarka handel szczecin gospodarka morska huta szczecin targowiska dzielnice miasta północ prawobrzeże śródmieście zachód zachodniopomorskie piotr krzystek urząd miasta herb informacje główne informacje info kod pocztowy sąsiedzi susudata kultura łużycka osiadnictwo historia początek miasta Kino Pionier 1909 kino pionier 1909 pionier 1909 klasyk filmy teatr teatr letni sztuka letni spektakl jezioro rusałka jezioro Filharmonia Szczecińska filharmonia szczecinska mieczysław mieczysław karłowicz karłowicz Opera na Zamku opera zamek Operetka Teatr Współczesny współczesny sztuka współczesna 1950 Wały Chrobrego Teatr Kana kana ośrodek teatralny Teatr Polski teatr dramatyczny dramat Muzeum Narodowe muzeum narodowe archeologia Biblioteka Księżnica Pomorska biblioteka książki Muzeum Morskie morskie morze statki Caryca Katarzyna II

Copyright © 2012 by mklszczecin.pl